Про Яворів

Село Яворів — це мальовниче гуцульське село з славною історією та відомими мистецькими традиціями. Тут збереглися здорові корені самобутнього народного мистецтва, історична спадщина, гуцульський побут, словесний і музичний фольклор, звичаї і традиції.

Історія

Перша письмова згадка про село датована 15 листопада 1694 роком, в якій рішенням суду Яворів перейшов у володіння воєводи М.Чарторийського. Але коли були вперше заселені наші гори достеменно невідомо. Про те, що тут жили люди в далеку давнину, вказують розташовані на території села давні культові святилища, зокрема Терношорське скельне святилище та скельні святилища Сокільського, які відносяться до ХІІ–ІІІ ст. до н.е.

Село Яворів розташоване в мальовничій частині Покутсько-Буковинських Карпат. Гірські хребти, які рядами простягаються з північного заходу на південний схід та гірські вершини створюють неповторні природні ландшафти. Найвищі з них Ігрець(1311м н.р.м.), Буковець(1059), Терношора(998), Стручків(906), Максимець(861), Плоский (827), Сокільський (939). Найнижча точка села має висоту 475, а найвища – 1311 м н. р. м.

Село розташоване на схилах гірських хребтів і складається із 28 присілків, в яких проживає 2250 мешканців.

Природа

На схилах найвищого на території села хребта Ігрець бере початок і протікає через село річка Рибниця. Численними потоками і потічками помережені гірські хребти, які впадають у річку Рибницю, а деякі з них – в річку Роженку, притоку Черемоша. Гірські схили вкриті мішаними , а на висотах понад 1000 м н. р. м. – чистими хвойними лісами.

Огорожа з вориння, хата-гражда, стайня, оборіг для сіна, сінокіс (царинка), пасовище (толока), потоки і чуркала, ліси та переліски – це типовий пейзаж Гуцульщини, де і розташоване наше село.

Відомі такі пам’ятки природи на території села: лісовий заказник «Терношори» площею 10 га, який включає в себе унікальні скелі та рідкісні види рослин, комплексний заказник «Хребет Сокільський» з дивовижними скельними виходами та багатою рослинністю, геологічні пам ятки природи – річка Рибниця і гуки-водопади на її притоках.

Нещодавно створений Яворівський центр народного мистецтва «Гуцульська гражда» сприятиме збереженню,відродженню, розвитку і популяризації народних художніх промислів, які мають багаті мистецькі традиції в селі Яворів. Створений на виконання Державної програми, один із семи мистецьких осередків в Україні, центр проводитиме науково – дослідну, пошукову, методичну, видавничу, інформаційну діяльність.

Пам’ятні історичні місця на території села:

  • стародавні культові святилища: Терношорське скельне святилище та скельні святилища Сокільського хребта;
  • памятний знак на горі Стоянів , де за легендою була стоянка опришків, який встановлений в1994 році в честь 300 – річчя Яворова;
  • церква Успіння Пресвятої Богородиці, та дзвіниця – пам’ятка архітектури ХІХ ст.;
  • хрест «Воля», встановлений на ознаменування скасування панщини в 1848 р.(відновлений в 1991р.);
  • пам’ятник «Скорботна мати» встановлений односельчанам, які загинули в роки Другої світової війни.

Туризм

Мальовничі природні ландшафти, цілюще гірське повітря, кришталево чисті води, славне історичне минуле, багаті мистецькі традиції, традиційна гостинність гуцулів створюють найсприятливіші умови для етнотуризму.

На сучасному ринку туристичних послуг етнотуризм затребуваний і дає можливість всім охочим познайомитись зі справжнім гуцульським народним мистецтвом, яке міцно вкоренилося тут впродовж віків.

Мальовничі природні ландшафти, цілюще гірське повітря, кришталево чисті води, славне історичне минуле, багаті мистецькі традиції, традиційна гостинність гуцулів створюють найсприятливіші умови для етнотуризму.

На сучасному ринку туристичних послуг етнотуризм затребуваний і дає можливість всім охочим поринути в справжнє гуцульське народне мистецтво, яке міцно вкоренилося тут впродовж віків.

У Яворові є можливість організації круглорічного відпочинку. Для цього розроблені пішохідні та кінні маршрути до відомих історичних місць та памяток природи,  до садиб – музеїв відомих майстрів, до садиб мешканців села, які займаються народними художніми промислами. Взимку  для любителів зимового спорту працює гірськолижна траса з витягом.

Село Яворів розташоване на туристичному маршруті «Зелене кільце Карпат» (Івано-Франківськ – Коломия – Косів – Яворів – Криворівня – Верховина – Ворохта – Буковель – Яремче – Івано-Франківськ).

Пішохідні екскурсійні маршрути до садиб-музеїв відомих майстрів:

  • до садиб-музеїв Корпанюків на присілку Широкий протяжністю 2 км;
  • до садиби-музею «Оседок родини Шкрібляків» на присілку Максимець протяжністю 4 км.

Прогулянкові пішохідні маршрути:

  • на історичну гору Стоянів (мальовничий природний ландшафт, смерековий ліс, історичний знак на честь300-річчя Яворова).
  • до водоспаду «Яворівська Ніагара» ( унікальні водопади висотою 5-15 м, форельне господарство, відпочинок).

Піший, або кінний маршрут на хребет Сокільський (унікальні природні комплекси з скельними виходами пісковиків: скелі Люлька, Свинний гук, Семенків камінь, Церковця, Кашицький камінь; луки з багатим видовим складом рослин, мішані та чисті букові ліси, полонинське господарство та екологічно чисті молочні продукти).

Пішохідний маршрут до історичної пам’ятки Терношорського скельного святилища (Терношорська Лада- давньоруська богиня заввишки 10,4м, вагою близько 100 тонн; унікальні скелі та рідкісні види рослин).

В Яворові можна зупинитися в оселях майстринь-ліжникарок  і поринути в справжнє гуцульське народне мистецтво. Для ваших послуг унікальна хата-гражда і весела господиня Романчич Василина, оселя в гуцульському стилі і майстер-клас ліжникарства в сімї Копильчук Ганни, гостинно запрошує приватна садиба «Олеся».

Корисні посилання